Čmáropis

Aneb čím zabavit mladší předškoláky

Nároční rodiče by chtěli, aby se dítě hračkou zabavilo, aby u ní chvíli vydrželo, a nejlíp, aby se při hraní ještě něco naučilo. Kupodivu to ale není ani dnes, s nepřebernou záplavou roztodivných dětských vymožeností, samozřejmostí. Bohužel spíše naopak. Děti většinou ani drahé hračky se spoustou funkcí nadlouho nenadchnou. A když už u toho musí asistovat dospělý, nudí se natolik, že zase skončí s mobilem v ruce. I když rádoby nenápadně.

Proto Pipasik ve spolupráci s Táňou Martincovou rozšířil svoji nabídku originálních dětských her o Čmáropis. Kreativní sešit inspirovaný principy montessori hry není jen omalovánkami ani knížkou plnou úkolů na jedno brdo, jak je často zvykem. Na nejmenší čeká pestrá paleta aktivit, od kreslení, přes stříhání až po lepení, a zbývá i dostatek prostoru na samostatné dotváření. Navíc není sešit zaměřený pouze na jedno téma, ale malé zvědavce podporuje v poznávání přírody, lidského těla i architektury.

Chtěli byste raději kreslit vlnky různých velikostí nebo být kapitánem, který dovede loď řekou do moře? Obtahovat kruhy nebo malovat barevné knoflíky? I základní úlohy lze pojmout tak, aby nepůsobily fádně,” říká k Čmáropisu jedna z autorek, Jitka Musilová. Kromě jednoduchých geometrických tvarů procvičí děti hned na začátku oblíbené hledání stejných a rozdílných obrázků, rozměry pomocí rozličných přírodnin i barvy. Ale ne tupým kopírováním nějakého zadání. Pro celý Čmáropis, stejně jako pro ostatní produkty československého Pipasika, je typické, že zásadním elementem celé hry je právě dítě. Nenásilnými podněty je malý objevitel vedený k řešení úkolů, ale hlavně k vlastní tvorbě a kreativnímu myšlení.

Čmáropis obsahuje kromě grafických i další vědomostní úkoly, přizpůsobené pro věkovou kategorii 3-5 let. Co najdeme ve vodě? Co svítí ve tmě? Kdo je holka a kdo kluk? Odpověď pak čeká na stránce i ve vlastní hlavě!

Kvalitou zpracování a hodnotnými ilustracemi Táni Martincové je pracovní sešit ve své kategorii naprosto výjimečný. “Vždy chceme, aby byl náš produkt po všech stránkách dotažený. K tomu patří nejen nápaditost, ale i design a výroba. Blbé hračky najdete jinde,” směje se Jitka.

A co víc, až na lepidlo, nůžky a pastelky, je všechen potřebný materiál k tvoření součástí papírového bloku. Takže není potřeba nic dokupovat nebo hledat, jen už otevřít stránku…

Text: Vendy Radějová

knihy pro předškoláky, knihy pro nejmenší

Podělte se o své myšlenky