Noční život

Noční život aneb za poznáním živočichů z tajuplné říše tmy

Dny se krátí, noci prodlužují, venku začíná podzimní sychravo a příroda se připravuje na zimu. Čím se zabavit u dlouhých tmavých večerů? Co takhle prozkoumat životy tvorů, kteří jsou právě v noci nejaktivnější? Hmyz, savci, obojživelníci i ptáci: Pipasikova naučná hra Noční život provede malé i velké badatele koloběhem života nočních tvorů plného zajímavostí i malých překvapení. Výběr zástupců jednotlivých živočichů není náhodný – každý představuje jiný druh a má odlišný vývoj. „Všechny je ale můžete při troše trpělivosti potkat u nás; v lese, v potůčku nebo třeba na půdě na chalupě“ vysvětluje autorka Zuzana Šuleková. „Objevujeme s dětmi běžné noční obyvatele naší domoviny, které ale možná neznají ani všichni dospělí,“ doplňuje, co při tvorbě hry hrálo roli.

Na 24 ve tmě svítících žetonech je znázorněn život šesti nočních zvířat od narození až po dospělce. Nejen jak taková světluška větší jako miminko vypadá, ale i čím se živí, jaký rozdíl je mezi dospělou samičkou a samečkem, jak dlouho žijí a jak probíhají námluvy. Zářivé ilustrace od Tomski&Polanski, které pečlivě vystihují podstatné detaily všech živočichů, doplňuje útlá knížka, která všem dobrodruhům poskytne přísun potřebných vědomostí i překvapivých faktů. A také návod ke hře, která vtipnou formou propojí nově získané poznatky a pomůže je dětem aplikovat při dalších příležitostech. V závěru si lze žetony poskládat na čtvercové karty a vyrobit si tak tématické obrázky k zavěšení. A až přijde noc, mohou všichni společně sledovat zelenkavá světélka a rozklíčovat, co na nich vidí.

Herní komplet je určen dětem od čtyř let, ale spolehlivě odolá i zkoumání mladších sourozenců. Stejně jako jiné Pipasikovy produkty je i Noční život inspirován principy montessori hry a motivuje předškoláky k vlastnímu objevování světa kolem nás, poznávání, porovnávání informací a samostatnému získávání všeobecného rozhledu. Na konci knížky čeká dvanáct dalších nočních zvířátek – možná teď už dokážeš popsat, jak asi žijí ony?