Pipasik v tiskárně

Jak se vyrábí papírové hry

Dětské hry a kreativní sešity, které zákazníci vidí na pultech obchodů i malého showroomu v ulici Františka Křížka na pražské Letné, jsou pomyslnou třešničkou na dortu nadšené tvořivosti, profesionální zručnosti i láskyplné ruční práce. Aby i malí tvořivci viděli, co taková výroba obnáší, pozval je Pipasik na návštěvu tiskárny Tomos, kde originální produkty vznikají.

A že bylo co vidět! Na programu byl poměrně komplexní tisk oblíbené montessori hry Noční život, která kromě fantastických ilustrací nočních živočichů od Tomski&Polanski obsahuje i speciální fluorescenční potisk, aby byl badatelský zážitek autentický i ve tmě. Zvídavé školáky ze Základní školy Prahy 7 na Strossmayerově náměstí výrobní proces nadchnul, navíc se od samotného šéfa tiskárny Jana Sekerky dozvěděli i spoustu informací o tiskařských strojích. Nejsložitější z celého procesu je výroba hracích karet a žetonů. Výsledku předchází několik fází tisku, lepení, schnutí a vysekávat je třeba hned natřikrát.

Začíná se barevným ofsetovým tiskem archu s ilustracemi. Na barevný tisk se poté ve speciální dílně ručně nanáší fluorescenční barva, díky které mohou karty i žetony ve tmě svítit a odhalit další detaily života našich nočních tvorů. Takto potištěné archy se v tiskárně ještě zalaminují matným laminem, vrstvou, která má za úkol tisk ochránit a je příjemná na omak. Další fází je kašírování. Aby byl výsledek dokonalý, je potřeba trochu cviku a tiskařského umu. Julii z Tomosu nechybí ani jedno, když bez zaváhání zručně lepí jednotlivé tisky na knihařskou lepenku. Tím dostane arch s ilustracemi tloušťku, která odpovídá budoucím hracím žetonům.

Teď už zbývá jen vyrobit finální tvary, tedy karty a žetony. V tiskárně se k tomu používá výsekový stroj a raznice připravené speciálně pro konkrétní produkt. „My budeme vysekávat celkem třikrát. V archu s lícovou vrstvou se svítícím tiskem vyřízneme žetony a v rubové vrstvě připravíme menší kruhové otvory pro snadnější vyjímání žetonů z karet při hře. Po slepení archů se vysekne finální karta – tak, jak ji najdete v krabici,“ vysvětluje Martin z tiskárny Tomos dětem, co bude následovat.

 

 

Hotové karty a připravené krabice pak putují do Pipasikovy dílny, kde proběhne kompletace jednotlivých herních setů. Spolu s šesti kartami se do krabice vloží hrací podložka a knížka o nočních živočiších a balení projdou závěrečnou kontrolou. Pak už jsou připraveny pro prodej a cestu ke všem malým dobrodruhům!