Ptáčci sezobli Zlatou stuhu

Náš sešit ocenila odborná porota hodnotící knížky pro děti

16. června proběhlo už po třicáté předání cen Zlatá stuha tvůrcům, kteří tvoří nejlepší dětské knížky v českém jazyce. Letos nadchlo odbornou porotu výjimečné zpracování kreativního sešitu Poznávej ptáčky z dílny československého Pipasika a ilustrátora Martina Krkoška, které získalo toto prestižní ocenění v kategorii literatura faktu pro děti a mládež.

Tvořivý sešit, se kterým se mladí badatelé pohrouží do ptačího světa, seznamuje děti hravou formou s našimi nejběžnějšími pěvci, které lze spatřit na zahrádkách, v parcích i na krmítku. Jako u všech ostatních sešitů z edice Učíme se hrou nechybí kupa inspirativních úkolů a dostatek příležitostí k vlastnímu tvoření s nůžkami nebo lepidlem. „Už při vymýšlení každé hry a sešitu si zakládáme na perfektním zpracování a smysluplném obsahu, který našim nejmenším ukáže, že i zdánlivě jednoduché papírové hry mohou kromě zábavy rozšířit vědomosti, vypilovat zručnost a rozvíjet vztah dětí ke kultuře, estetice a udržitelnosti jako protikladu k všeobecnému konzumu a prvoplánovému mainstreamu,“ říká autorka publikace Jitka Musilová a vysvětluje tím, co jí vadí na nepřeberném množství dnes dostupných knih a hraček pro děti.

Když tvoříme naše montessori hry a knížky pro děti je nezbytnou součástí tohoto procesu spolupráce s umělci. Pracovní blok Poznávej ptáčky fantasticky ilustroval Martin Krkošek, který mu tak nejen vtiskl jedinečnou podobu, často rozhodující o sympatiích malého čtenáře, ale neopomněl ani žádné důležité detaily ze života našich nejznámějších opeřenců. V konkurenci několika stovek publikací tak kreativní sešit zaujal i odbornou porotu a přinesl mladému nakladatelství jubilejní Zlatou stuhu.

Zlatou stuhu vyhlašuje každoročně Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež za podpory Klubu ilustrátorů dětské knihy, Obce překladatelů, Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského a Památníku národního písemnictví. Jedná se o jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětské knihy. Odborné poroty hodnotí ve čtyřech kategoriích knížky pro děti vydané v minulém roce. Důrazem na čtenářský zážitek i krásné ilustrace pomáhají rodičům a pedagogům v orientaci na trhu s dětskou literaturou při volbě kvalitních knížek a kulturního vyžití dětí.