Á-BÉ-CÉ-DÉ

Pipasikova podzimní novinka naučí abecedu mimochodem

Lama – sedlo – panelák: Se současnými pojmy a v originálním retro hávu od ilustrátorky Petry Waldauf Slabé představuje osvědčený československý tandem Pipasik abecedu pro předškoláky. A nebyl by to Pipasik, kdyby šlo pouze o nudná písmena. Kreativní sešit obsahuje i dostatek úkolů pro usnadnění následného učení čtení a psaní.

Co by měly děti umět při nástupu do školy je docela ošemetné téma, navíc každá škola to má trochu jinak. Pro někoho překvapivě ovšem většinou nejde o žádné typicky „školní“ znalosti jako čtení, psaní, počítání. To se budoucí školáci přece teprve naučí. Důležitějšími se tak jeví dovednosti, na které už tolik času ve škole nezbývá – kromě základních hygienických návyků třeba jisté zacházení s nůžkami nebo správné držení tužky. A taky ty na první pohled možná bezúčelné aktivity, jako vytleskávání slabik, intonace jednoduchých lidovek i nacházení rozdílů mezi téměř stejnými obrázky. Nejde jen o hry pro zkrácení si dlouhé chvíle. Předškoláci se tak připravují právě na učení se čtení a psaní. Formou her se učí vnímat obsah a význam namalovaného i slyšeného a trénují správnou výslovnost, která má nezanedbatelný vliv na porozumění řeči.

Pipasikova novinka, z kategorie knihy pro předškoláky, vytvořil nový pracovní sešit ÁBÉCÉDÉ, ve kterém se děti nenuceně seznámí s celou českou abecedou a zároveň s pestrou nabídkou dalších úloh natrénují základy pro učení se ve škole. „Volně navazujeme na jednu z našich aktivit, která byla ke stažení zdarma a měla velký úspěch,“ vysvětluje autorka Zuzana Šuleková, proč se pustila zrovna do tématu, které má na první pohled hodně konkurentů. Obsah inspirovaný aktuálními přístupy k vzdělávání předškoláků a principy montessori hry fantasticky doplňují šťavnaté ilustrace Petry Waldauf Slabé. Malí tvořivci se tak mimochodem seznámí s abecedou a místo monotónního drilu procvičí zručnost ruček i mluvidel a natrénují vizuální vnímání na stránkách plných výzev a umění. Na děti tu nečekají suchá písmenka ani tupé úkoly. Každá stránka je jiná a motivuje budoucí školáky pomocí různorodých zadání, ať už jde o kreslení, spojování a další grafomotorické činnosti, vytleskávání, hledání časových souvislostí nebo třeba oblíbené úkoly na zrakové rozpoznávání. Nechybí stříhání, skládání, nalepování a prostor pro vlastní kreativitu. Pomocí QR-kódů lze navíc objevit související úkoly na webu, které se do sešitu nevešly, i podporu pro rodiče.